RK Listopad

Rádcovského kurzu RK Listopad se ve dnech 13.-17. listopadu 2009 zúčastnilo 21 skautů a skautek z různých částí Prahy.

Od pátku do úterka jsme coby muzejníci z budoucnosti najmutí Ústavem pro zachování historické paměti prošli historickým obdobím Československa od února 1948 až do listopadu 1989. 


Úkolem muzejníků rozdělených podle velkých podniků, které v té době existovaly (STS, OKD, ČKD, Škoda), bylo nashromáždit z různých časových období co nejvíce dobových historických předmětů, které by v budoucnu mohli použít pro svoji výstavu.

Kromě putování historií jsme na víkendu zažili soutěž v recitaci budovatelské poezie Rudá hvězda, zúčastnili se undergroundového večírku v osmdesátých letech, ale i vyslechli přednášky z metodiky, zdravovědy, rétoriky a vyzkoušeli si improvizované soudní jednání.

Na závěr většina z nás zdárně prošla testem ze zdravovědy, poslední pondělní večer jsme si v Zahradě světel našli svíčku se svým jménem, kterou jsme v úterý sedmnáctého listopadu dopravili na Národní třídu. Tam jsme ji nechali jako výraz poděkování všem, kteří se zasadili o to, že před dvaceti lety u nás skončila komunistická diktatura a vrátila se sem demokracie.

 

 

Další fotky z kurzu si můžete prohlédnout zde.

Další fotky z Národní třídy si můžete prohlédnout zde.

 


Archiv: RK Listopad

 

    RK Listopad je rádcovským kurzem pro začínající rádce, rádkyně i pro ty, kteří už nějakou dobu družiny vedou. Kurz se bude konat od pátku 13. listopadu do úterý 17. listopadu v Jilemnici.

    Na tomto kurzu se vydáme na cestu časem do doby, která není tak vzdálená, a přesto se na ní zapomíná. Dvacet let po událostech, které této zemi vrátily svobodu budeme společně pátrat po tom, co všechno jim předcházelo. Zjistíte, jak vypadal život v komunistickém Československu a jaké nejvýznamnější události se tu odehrály od února 1948 do listopadu 1989.

Kromě toho se na kurzu dozvíte jak připravit schůzku, výpravu, jak zapojit stezku do programu, na co myslet při přípravě her, jak mluvit, aby ti bylo rozumět, čeho je dobré si všímat u členů tvé družiny a navíc poznáte spoustu nových známých od oddílů z Prahy 8 (a nejen z ní).


Sraz: v pátek třináctého v 15:30 u pokladen uprostřed na Hlavním nádraží

Návrat: v úterý sedmnáctého listopadu v 17:00 v Praze

Místo: Jilemnice, skautský domov střediska Jilm (spí se na matracích)

Poplatek:  celkem 500 Kč 
Zálohu 200 Kč odevzdej svému vůdci tak, aby ji předal Zilvarovi na obvodní radě 4. listopadu. Mimoosmičkoví (vítkovští a stodůlečtí) nechť pověří vždy jednoho svého zástupce, který předá zálohy najednou Zilvarovi (po emailové či telefonické domluvě). Pozor, ze zálohy budou hned druhý den zakoupeny zvláštní vlakové jízdenky a poté i jídlo, tedy není čas na otálení.

S sebou:    vše, co se bere na vícedenní výpravu (včetně takových praktických věcí, jako jsou šátek, baterka, písadlo, sichrhajtsky, lžíce... naopak další nádobí netřeba), dále věci vpravdě rádcovské (skautský a rádcovský zápisník naplněný programem s připravenými schůzkami a výpravou, viz sekce Co si připravit) a v neposlední řadě oblečení na undergroundový večírek ve stylu 80. let. 
Na cestu si na sebe oblékni kroj nebo oddílové triko (podle toho, jak jsi zvyklý). Kroj určitě s sebou.

Co si připravit:

- dvě schůzky do klubovny: jednu pro případ, že dorazí menší počet dětí, druhou pro případ, že dorazí větší počet dětí; do programu zařaď i hru se symbolickým rámcem, která zpracuje najednou aspoň dva body stezky;

- jednu schůzku na ven a jednu schůzku na téma Listopad 1989; tady uvažuj obvyklý počet dětí;

- jednu jednodenní výpravu pro družinu.

Každá schůzka nechť trvá hodinu a půl. Vše plánuj tak, abys to sám dokázal uspořádat ve svém oddílu! 
A připomínáme, že na místě proběhne test ze zdravovědy (samozřejmě se jí budeme na víkendu také věnovat) 
Vynoří-li se nejasnosti, neváhej napsat na známou poštovní adresu rklistopad@skaut.org


Těšíme se na viděnou!


RK Listopad na Facebooku